لینک شبــــــــــکه های اجتماعی

چشمهای IoT

در هر ثانیه در سراسر جهان ساعت های ویدئوی دیجیتال تولید می شوند. در حال حاضر، با گسترش سنسورهای اینترنت ( IoT )، اطلاعات بیشتری در جهت بهبود آگاهی وضعیتی ما ایجاد می گردد. در کمتر از چهار سال، ما پیش بینی می کنیم که تنها حدود 50 درصد از جریان ها در سیستم های مدیریت تصویر از طریق دوربین های ثابت می آیند. دیگر ورودی ها از انواع مختلف سنسورهای ثابت و همراه، بصری و غیر بصری در جریان هستند.

یک مثال اصلی آن در سنگاپور است که در آن دوربین های ویدئویی و دیگر سنسورها در پست های هوشمند برق برای جمع آوری طیف وسیعی از داده ها و برای استفاده هایی نظیر مدیریت ترافیک یا شناسایی راننده های سرعت بالا نصب می شوند.

سوال این است که چگونه این اطلاعات را به شیوه ای هوشمند و ایمن مدیریت خواهیم کرد؟

با چنین مقدار زیاد داده ای که ایجاد می شود، انسان نمی تواند کار جمع آوری را به تنهایی انجام دهد. بنابراین، ویدئو هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین تبدیل به یک ابزار حیاتی برای تجزیه و تحلیل و طبقه بندی داده های تولید شده توسط IoT می شود . البته این یک کاری نیست که فن آوری های هوشمند بتواند به تنهایی انجام دهد. بنابراین، راه حل آن، این است که هوش مصنوعی را با قضاوت انسان ترکیب کنیم.

تکنولوژی های هوشمند یادگیری ماشین در حال حاضر تحلیلی از محتوای ویدیو را فراتر از قابلیت های سیستم های تجزیه و تحلیل ویدیویی به ارمغان آورده اند. به طور سنتی، چنین سیستم هایی مبتنی بر قانون هستند، به این معنی که آنها به یک برنامه نویس انسانی برای تنظیم پارامترهای ثابت برای هر وضعیتی که سیستم باید تشخیص دهد وارزیابی چند سناریو از پیش تعریف شده، نیاز دارند. به عنوان مثال، مناطقی که در دید یک دوربین هستند می توانند به عنوان "مناطق محدود" تعریف شوند، بنابراین اگر در این مناطق موردی تشخیص داده شود، باعث هشدار می گردد.

در مقابل، تکنولوژی تجزیه و تحلیل محتوای ویدئو هوشمند مبتنی بر AI قرار دارد که می تواند به طور مستقیم از ویدئو در رابطه با اشیا، عملکردها را بیاموزد و روابط آنها با یکدیگر و رفتار طبیعی را تعریف کند. این سیستم به عنوان سیستم "تجزیه و تحلیل رفتاری" شناخته شده است، سیستم خود، بدون برنامه ریزی قبلی یاد می گیرد و می آموزد که داده های تصویری را نرمال کند. این رویکرد باعث می شود سیستم هوشمندانه و بطور اتوماتیک اشیاء را شناسایی و طبقه بندی موقعیت ها را انجام دهد و همچنین درک کند که رفتار عادی چیست. بنابراین هشدار اپراتور نسبت به فعالیت های غیر معمول، منجر به سیستم پیش بینی در آینده می گردد.
بنابراین بدون تردید می توان از فن آوری های هوشمند برای کمک به تجزیه و تحلیل داده های تولید شده از دستگاه های IOT و تکنولوژی استفاده کرد و فرصت های جدیدی را برای سازمان های سراسر جهان به ارمغان آورد.

وارد شدن به یک قلمرو جدید با استفاده از تکنولوژی طبیعت، موجب شک و تردید در این مورد می شود که آیا این فناوری واقعا قابل اعتماد است. این یک نظر عادلانه است، اما به عنوان یک قاعده، ما باید تایید تصویری از داده های تولید شده از دستگاه های IoT را داشته باشیم ، ویدئو یک ابزار حیاتی برای ارائه این مساله خواهد بود. داشتن داده ها و ویدئو هر دو پایه ای هستند برای ترکیب هوش ماشین با قضاوت انسانی. هنگامی که دستگاه نامعلوم است، می تواند شرایط برای دخالت انسان را مهیا کند. انسان با استفاده از ویدیو برای هدایت استدلالهای خود می تواند تصدیق دستگاه را تایید کند یا حتی فرآیند را به نتیجه دیگری هدایت کند.

یک مثال این است که یک زنگ سنسور شبکه در یک پارک آسیاب بادی دریایی خاموش می شود. در یک وضعیت معمول ، یک خدمه نگهداری برای بررسی و حل مشکل به قسمت مربوطه مراجعه می کند. با این حال، این روند هزینه بر و وقت گیر است. در حال حاضر، با ارائه تصویری از تایید بصری مشکل، و امکان استفاده از فناوری های ویدئویی به عنوان چشم در محل، علت توقف مشخص می شود. این راه حل روند را ساده کرده و زمان و منابع غیر ضروری را کاهش می دهد؛ زیرا مدیریت اکنون می تواند تصمیم بگیرد که آیا نیاز به ارسال یک خدمه وجود دارد یا باید مشکل از راه دور حل شود. همانگونه که آسیا در سال های اخیر شاهد سرمایه گذاری در تاسیسات دریایی در دریای خزر بوده است، استفاده از فناوری های ویدئویی برای این مؤسسات در آینده، سودآور خواهد برد.

از آنجا که اطلاعات بیشتر و بیشتر از سنسورهای IoT تولید می شوند ، فرایندها به طور فزاینده ای توسط دستگاه های IoT نظارت و کنترل می شوند. صرفنظر از آن، ما هنوز به وجود انسان نیاز داریم تا قضاوت نهایی را دررابطه با ارائه داده ها به دست آوریم و از داده های ویدئویی در این فرآیند برای تبدیل داده ها به بینش بصری استفاده کنیم.

ترکیب اطلاعات هوشمندانه با قضاوت انسانی پیش شرط لازم برای به دست آوردن بیشترین اطلاعات تولید شده توسط IoT است . شکی نیست که ویدیو پایه ای برای انسان ها خواهد بود تا نهایتا در آینده اعتماد به این داده ها را به دست آوریم.
 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

درباره ی نوآوران

گروه نوآوران حفاظت با بیش از ده سال سابقه ی اعضای هیات مدیره در حوزه امنیت و ایمنی، در سال ۹۲ فعالیت رسمی خود را با انتشار نشریه "نوآوران" آغاز نمود. در ابتدا، این نشریه به صورت آگهی نامه و پس از مدتی با اخذ مجوز از وزارت ارشاد، بصورت نشریه به فعالیت خود ادامه داد.

حاصل ۴ سال تلاش این مجموعه:
- حضور در نمایشگاههای مختلف اعم از: ۴ دوره نمایشگاه ایپاس( حفاظتی امنیتی پلیس )، ۳ دوره نمایشگاه اصفهان، نمایشگاه مشهد، اینترسک دبی، نمایشگاه قائمشهر و ...
- حضور و پوشش خبری دهها سمینار، دوره آموزشی و کنفرانسهای خبری مختلف
- انتشار ویژه نامه "رستاک" جهت توزیع در نمایشگاهها
- چاپ و انتشار دو دوره روزنامه رسمی نمایشگاه ایپاس( حفاظتی امنیتی پلیس )

خدمات سایت نوآوران