چاپ کردن این صفحه

شبکه های بدون سیم CCTV

نصب کابل بین دوربین های CCTV ، می تواند یک فرایند زمانبر باشد. همچنین این عمل نیازمند یک شناخت کامل از روش های نصب CCTV است. اگر هم فرایند نصب و راه اندازی سیستمی، با کوچکترین اشتباه و کاستی انجام شود، موجب بوجود آمدن مساله هایی در کیفیت تصویر خواهد شد.


دوربین های بدون سیم CCTV، موضوعی است که برای تازه کارها یا افرادی که بدون استخدام افراد متخصص، خودشان فعالیت هایی چون دکوراسیون و تعمیر را در فضای خانه انجام می دهند، بسیار جذاب و پیشنهادی قابل استقبال است. سیم کشی کمتر، موجب نصب و راه اندازی سریعتر و ظاهری شکیل تر خواهد شد. اما باید در نظر داشت که نصب این سیستم ها، بدون کمک گرفتن از افراد متخصص در راه اندازی این گونه دوربین ها، امری غیر ممکن می باشد. چرا که باید تنظیماتی از قبیل ست کردن IP Address دوربین ها و ... ، با دقت کامل انجام گرفته تا انتظارات از سیستم برآورده شود.
هرچند امروزه، هنوز بسیاری از سیستم های مورد استفاده، همراه با سیم هستند، اما برخی فضاهای نیازمند پیاده سازی سیستم های امنیتی، به دلیل محدودیت های نصب سیستم های همراه با سیم، ناگزیر به استفاده از تکنولوژی بدون سیم هستند. از این رو، علی رغم پیچیدگی های خاص راه اندازی این نوع سیستم ها، که با کمک گیری از متخصصان قابل انجام است، استفاده از دوربین ها و سیستم های بدون سیم به جای سیستم های همراه با سیم، هم پا با سوق بازار در استفاده از دوربین های آنالوگ به سمت دوربین های دیجیتال و IP، یکی از تغییراتی است که در صنعت CCTV بیشتر رخ خواهد داد.
CCTV بدون سیم در دو نوع مختلف وجود دارد، و دانستن تفاوت ها، مزایا و معایب این دو نوع، پیش از روی آوردن به بدون سیم شدن، امری ضروری است.
مخابره بدون سیم Analog
وقتی که یک سیگنال آنالوگ با استفاده از Wireless مخابره می شود، یک سیگنال متناوب است که سطح رنگ و جزئیاتش دائما در حال تغییر هستند. شکل این سیگنال، تصویر نهایی را مشخص می کند، بنابراین حیاتی است که وقتی این سیگنال به مقصد نهایی خود می رسد، تغییر نکرده باشد. تعداد زیادی از دستگاه های الکتریکی موجب ایجاد تداخل می شوند که این امر می تواند باعث تغییرات شکل سیگنال ها شود. نتیجه ی این تداخل بر شکل سیگنال، می تواند موجب ایجاد اعوجاج یا در نهایت از دست رفتن کامل تصویر نهایی شود.
مخابره بدون سیم Digital
سیگنال های دیجیتال، سیگنال هایی هستند که اطلاعات را به صورت دنباله ای از مقادیر گسسته ارائه می دهند. به زبان ساده، این سیگنال در هر لحظه فقط می تواند یک مقدار خاص از بین چند عدد را داشته باشد. (برای مثال یا 0 است یا 1). به دلیل اینکه نمایش تصویر باکیفیت در نمایشگر، با دریافت هر چه بهتر سیگنال ارسالی از فرستنده، رابطه مستقیمی دارد، بررسی تغییرات رخ داده در مسیر سیگنال از فرستنده به گیرنده، نقش اساسی در تلاش برای افزایش کیفیت تصویر ایفا می کند. سیگنال های دیجیتال هم همانند سیگنال های آنالوگ در مسیر پیمایش خود از دستگاه های الکتریکی موجود در مسیر خود تاثیر می پذیرند و دچار تغییرات می شوند. اما در سیستم های دیجیتال، بر خلاف سیستم های آنالوگ، امکان فهمیدن تغییرات ایجاد شده در مسیر وجود دارد. چرا که سیگنال اولیه تنها چند مقدار ممکن (مثلا 0 یا 1) دارد و پس از دریافت آن، گیرنده یا Decoder می تواند تشخیص دهد که در صورت تغییر اندازه سیگنال بر اثر نویز (برای مثال کاهش به 0.9)، این اندازه در زمان ارسال چقدر بوده است(1) و سیگنال را به مقدار اولیه زمان ارسال تغییر دهد. در صورتی که این امکان در مخابره سیگنال های آنالوگ وجود ندارد. این مساله در شکل های زیر به نمایش در آمده است.

تداخل، سیگنال را تغییر داده که در نتیجه تصویر نهایی نیز تغییر پیدا کرده است. این تغییر در قالب نویز یا اعوجاج در تصویر نمودار خواهد شد.

 


تداخل، سیگنال را تغییر داده، ولی هنوز بالا یا پایین بودن سیگنال قابل تشخیص است، در نتیجه تصویر نهایی بدون تغییر است.

امنیت Wireless
wireless analog، ویدئو را مستقیما انتقال می دهد و هر گیرنده ای با قابلیت گرفتن آن فرکانس، می تواند تصاویر را دریافت و نظاره کند. این به این معنی است که این سیگنال غیر محفوظ است و حتی ممکن است گیرنده های اطراف به طور اتفاقی و سهوا آن را دریافت کنند.
wireless digital، از استاندارد ارتباطی 802.11x استفاده می کند که با نام Wi-Fi شناخته شده است. این استاندارد دارای روش های متنوع رمزگذاری است که موجب شده است که کار برای امن و محفوظ ساختن فرایند انتقال اطلاعات، به راحتی انجام شود. اطلاعات می تواند قبل از ارسال کدگذاری شده، و بعد از ارسال توسط گیرنده دریافت و با کلید رمزگذاری درست، رمز گشایی شود. هیچ گیرنده ای بدون دانستن کلید رمز گذاری درست، نمی تواند تصویر را مشاهده کند.

CCTV Wireless
دوربین های آنالوگ و هیبرید دیجیتال از سیگنال های آنالوگ استفاده می کنند. این امر موجب می شود انتقال اطلاعات از طریق wireless در این دوربین ها غیر قابل اعتماد و نامطمئن شود. دوربین های بدون سیم CCTV ارزان قیمت از انتقال دهنده های آنالوگ استفاده می کنند و به عنوان یک دستگاه امنیتی و حفاظتی، انتخابی نامرغوب محسوب می شوند. هر دستگاه wireless آنالوگ، به یک فرکانس خاص خودش نیاز دارد. در نتیجه تعداد دستگاه های قابل نصب در یک محیط، بسیار پایین است و استفاده بیش از حد امکان، موجب ایجاد تداخل در بین تصاویر خواهد شد.

سیستم های IP CCTV wireless
پیشرفت های نوین در تکنولوژی CCTV، منجر به رونمایی از دوربینی با نام IP CCTV شده که قابلیت انتقال تصاویر را در قالب داده دارد. داده، میتواند به صورت دیجیتالی انتقال یابد که به مفهوم اثرپذیری کمتر سیگنال ها در مقابل وجود نویز و تداخل است. همچنین، انتقال مطمئن تر و امن تر انجام می گیرد و می تواند تا فاصله بیشتری انتقال داده شود.
چندین دوربین IP میتوانند از یک فرکانس استفاده کنند به این طریق که داده ها، شناسه دوربین می باشند. این توانایی، این امکان را به سایت ها می دهد که تعداد عظیمی از این دوربین ها را در اختیار داشته و استفاده کنند، بدون اینکه شاهد تداخل باشند.
در عین حالی که IP CCTV تکنولوژی پیشرفته تری است، همچنین تجهیزاتش هم به مراتب گرانتر، و طریقه ی راه اندازی اش نیز پیچیده تر است. افرادی که تجربه کافی ندارند، برای استفاده و راه اندازی این سیستم ها، نیازمند راهنمایی های حرفه ای از متخصصان می باشند.

اجزا اصلی سیستم CCTV wireless
سیستم های wireless Indoor
دوربین های wireless
دوربین های wireless بدون از استفاده از سیم به یک شبکه متصل می شوند، که این موضوع باعث آزادی عمل شما برای نصب دوربین در مکانی که نیاز به حفاظت دارد، می شود.

دوربین IP و آنتن wireless
هر دوربین IP با نصب یک آنتن external می تواند wireless شود.

Network Video Recorder(NVR)
NVR ها برای مانیتور و ضبط کردن ویدئو به کار می روند. NVR ویدئو استریم ها را از دوربین های remote IP، ضبط کرده و آنها را در هارد دیسک ذخیره می کند. NVR ها با استفاده از تکنولوژی های مختلف فشرده سازی مثل H.264، MPEG-4 و MJPEG فضای ذخیره سازی را بهینه می کنند. با وجود این دستگاه، مرتب سازی و بایگانی ویدئو ها به مراتب راحتتر شده و از طریق اینترنت و از راه دور، امکان دسترسی به ویدئو ها فراهم آمده است.

Wireless Access Point
این جز، به دوربین های wireless این توان را می دهد که با استفاده از Wi-Fi به اینترنت متصل شوند.Access point این امکان را فراهم می کند که اطلاعات بین دوربین ها و باقی دستگاه هایی که از طریق سیم به شبکه متصل هستند(مانند NVR)، انتقال یابد.

سیستم های wireless Outdoor
سیستم های wireless خارجی برای استفاده در فواصل زیاد و دور از هم یا مکان هایی که امکان سیم کشی غیر ممکن یا هزینه بر است، به کار می روند. این سیستم ها برای حل مساله زیاد بودن فاصله بین اجزا، علاوه بر اجزا سیستم های wireless داخلی، به چند جز پیشرفته دیگر نیز نیازمند هستند.

Wireless Transceiver
Wireless Transceiver، به همراه یک آنتن Omni-directional بخشی از ایستگاه اصلی wireless را تشکیل می دهد. Transceiver هر جایی که شبکه ای موجود باشد نصب می شود.

Omni-directional Antenna
Omni-directional Antenna در ایستگاه اصلی wireless و در همه ی مکان هایی که دوربین وجود دارد، نصب می شود و اجازه برقراری ارتباط بین کل سیستم را می دهد. این آنتن ها بر خلاف Directional Antenna، که امواج را مستقیما در یک مسیر مخابره می کند، توانایی ارسال سیگنال در همه ی جهات را دارد.

POE injectors
POE injector ها، برق ایستگاه اصلی wireless، دوربین ها و آنتن های موجود در مکان های مختلف را تامین می کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 12:05
  • اندازه قلم
Super User

آخرین‌ها از Super User