لینک شبــــــــــکه های اجتماعی

ارزش واقعی استاندارد فشرده سازی H.264 و H.265

  • سه شنبه, 10 بهمن 1396 ساعت 17:40
  • منتشرشده در دوربین IP & ANALOG
  • خواندن 198 دفعه

ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته یکی از جنبه های مهم یک سیستم نظارت تصویری را تشکیل می دهد که معمولا این جنبه مهم نادیده گرفته می شود و توجه لازم به آن نمی شود.

دوربین های مداربسته جدید و روزولشن بالاتر نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتری برای تصاویر دارند. فضای ذخیره سازی و تجهیزات مربوط به آن می توانند تا ۳۰ درصد یا بیشتر از هزینه یک سیستم نظارت تصویری را تشکیل دهند.
استانداردهای فشرده سازی جدید می توانند به ما در کاهش نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتر کمک کنند. پیشرفت های اخیر در دوربین مداربسته IP ما را به سمت افزایش بیشتر فضای ذخیره سازی پیش می برند.
بنابراین بسیاری از شرکت ها از اهمیت رو به رشد کدک های فشرده سازی آگاه شده اند. اگر به کاهش هزینه تجهیزات ذخیره سازی نسبت به حجم آنها در طول سالهای گذشته نگاه کنیم متوجه می شویم در بهترین حالت هزینه این تجهیزات ۵۰ درصد نسبت به درایوهایی با حجم بالاتر کاهش داشته است.
در حالیکه کیفیت تصویر دوربین مداربسته در سال های اخیر حداقل ۳ برابر شده است. به عنوان مثال اگر در سال های پیش استفاده از دوربین هایی با رزولوشن ۱ مگاپیکسل متداول بود در حال حاضر از رزولوشن ۳ یا ۴ مگاپیکسل استفاده بیشتری می شود.
همین افزایش رزولوشن به معنی نیاز به حجم بالاتر برای ذخیره اطلاعات می باشد و اهمیت کدک های فشرده سازی را برای کاهش نیاز به حجم بالاتر افزایش می دهد.
✅ استاندارد فشرده سازی H.264 یا H.265 ؟
انتخاب کدک فشرده سازی تصاویر بک عامل مهم در کاهش نیاز به فضای ذخیره سازی تصاویر می باشد. استاندارد H.265 هنوز در مراحل اولیه استفاده خود قرار دارد و این به این معنی می باشد که استفاده از استاندارد H.264 هنوز در تجهیزات به کار گرفته می شود اما کدک های جدیدی مانند H.265 برای استفاده معرفی شده اند.
استاندارد ذخیره سازی و فشرده سازی تصاویر H.265 می تواند نیاز به فضای ذخیره سازی تصویر را کاهش دهد اما نیاز به سخت افزار قوی تر دارد. برخی از تجهیزات نظارت تصویری با استفاده از تکنولوژی هایی مانند Zipstream شرکت AXIS میزان سازگاری سیستم و امکان به روز رسانی سیستم را افزایش می دهد.
استفان لاندبرگ مهندس و کارشناس تکنولوژی های شرکت اکسیس در این باره می گوید : در حال حاضر ما شاهد بهبود های زیادی برای استاندارد H.264 هستیم ، اگرچه این استاندارد یک استاندارد فشرده سازی بالغ و کامل می باشد. برای اولین بار ما شاهد استاندارد مخصوصی برای نظارت تصویری هستیم.
در گذشته هر کدام از کدک های برای پخش تصاویر با کیفیت مناسب و بدون نویز طراحی شده بودند. با بهینه سازی کدک ها امکان این فراهم شد که نیاز به پهنای باند به صورت کار آمدتری کاهش پیدا کند.
✅ تکنولوژی Zipstream شرکت AXIS
در ادامه او درباره تکنولوژی Zipstream این شرکت توضیح می دهد. این تکنولوژی در واقع یک کدک انکودر و ضبط کننده ویژه تصاویر می باشد که در آن تغییرات بیت ریت نسبت به کدک های معمولی بیشتر می باشد.

هنگامی که ضحنه شلوغ و پر از حرکت می باشد بیت ریت بیشتری به آن اختصاص پیدا می کند اما در مقابل در صحنه های آرام نیاز به بیت ریت کمتری می باشد.
استاندارد H.265 هنوز در مرحله بهینه سازی شده قرار ندارد. مشکلاتی از قبیل عدم شفافیت در بعضی موارد و سخت افزارهای محدود پشتیبانی کننده این کدک از جمله معایب آن در این مرحله استفاده می باشد.
مدیر ارشد بازاریابی شرکت Ambarella در مورد این کدک می گوید که : این کدک در حال به دست آوردن کشش لازم برای تغییر صنایع به رزولوشن بالاتر تصویر می باشد.
✅ استفاده از رزولوشن ۴K و H.265 به عنوان استاندارد جدید محصولات نظارتی
یکی از دلایل اصلی ارائه این کدک ارائه رزولوشن ۴K یا ۸ مگاپیکسل به جای رزولوشن استاندارد ۲ مگاپیکسلی HD است. صنعت تجهیزات نظارتی و امنیتی در حال حاضر در حال ترغیب مصرف کنندگان به استفاده از دوربین مداربسته با رزولوشن ۴K و استاندارد H.265 به عنوان استاندارد جدید تکنولوژی می باشند.
ما می توانیم ببینیم که استاندارد H.264 بهینه شده و هوشمند برای نظارت تصویری تا چه اندازه در کاهش نیاز به فضای ذخیره سازی در صحنه هایی با تحرک کم موثر می باشد که یکی از بخش های اصلی برنامه های امنیتی را تشکیل می دهد.
انکودر H.265 هوشمند می تواند صرفه جویی بیشتری نسبت به نسل قبلی خود انجام دهد و می توان تکنولوژی H.265 را تکنولوژی بهتری دانست.
هرچند که در ابتدا گفته می شد که استاندارد H.265 می تواند تا ۵۰ درصد بیشتر نسبت به فشرده سازی و کاهش حجم تصاویر برای ذخیره سازی موثر باشد اما در حاضر به طور موثر تا ۳۰ درصد صرفه جویی بیشتری در حجم ذخیره سازی انجام می دهد.
✅ ترکیب H.265 با سایر تکنولوژی های فشرده سازی
تولید کنندگان دوربین مداربسته این استاندارد را با تکنولوژی فشرده سازی خود ترکیب کرده اند. به عنوان مثال شرکت VIVOTEK دارای تکنولوژی ذخیره سازی Smart Stream II می باشد که از پشتیبانی H.265 پشتیبانی کرده و با آن سازگار می باشد.
این تکنولوژی دوربین مداربسته را برای بهینه سازی بخش های خاصی از صحنه قادر می سازد و استفاده موثر از حداکثر پهنای باند را ممکن می سازد. به عنوان مثال ذخیره تصاویر اشیا در حال حرکت با حداکثر کیفیت انجام می شود اما ذخیره پشت صحنه با کیفیت پایه انجام می شود.
این نوع ضبط انتخابی تصاویر منجر به کاهش قابل توجهی در پهنای باند شبکه و کم کردن نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتر می شود. چارلز چن مدیر محصولات ویوتک در این باره می گوید: “ما با استفاده از ترکیب استاندارد H.265 و Smart Stream II توانستیم به یک راه موثر در استفاده از تجهیزات دست پیدا نماییم”.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 14 بهمن 1396 ساعت 13:11
  • اندازه قلم

درباره ی نوآوران

گروه نوآوران حفاظت با بیش از ده سال سابقه ی اعضای هیات مدیره در حوزه امنیت و ایمنی، در سال ۹۲ فعالیت رسمی خود را با انتشار نشریه "نوآوران" آغاز نمود. در ابتدا، این نشریه به صورت آگهی نامه و پس از مدتی با اخذ مجوز از وزارت ارشاد، بصورت نشریه به فعالیت خود ادامه داد.

حاصل ۴ سال تلاش این مجموعه:
- حضور در نمایشگاههای مختلف اعم از: ۴ دوره نمایشگاه ایپاس( حفاظتی امنیتی پلیس )، ۳ دوره نمایشگاه اصفهان، نمایشگاه مشهد، اینترسک دبی، نمایشگاه قائمشهر و ...
- حضور و پوشش خبری دهها سمینار، دوره آموزشی و کنفرانسهای خبری مختلف
- انتشار ویژه نامه "رستاک" جهت توزیع در نمایشگاهها
- چاپ و انتشار دو دوره روزنامه رسمی نمایشگاه ایپاس( حفاظتی امنیتی پلیس )

خدمات سایت نوآوران