لینک شبــــــکه های اجتماعی 

امنیت عامل اصلی گسترش IoT

امروزه  اینترنت اشیاء به یک پدیده همه گیر تبدیل شده است و کاربران نهایی با استفاده از دستگاه های IoT و داده های به دست آمده از آنها ، به اهداف مختلفی دست پیدا می کنند. امنیت فیزیکی هم بیش از گذشته از قدرت IOT برای اطمینان از ایمنی و امنیت کاربران استفاده می کند.

این مطلب یکی از یافته های اصلی از یادداشت تحقیقاتی اخیر Gartner بود که پیش بینی می کند سرمایه گذاری اقتصادی و بازار اینترنت اشیاء (IOT) در سال 2020 به 5.8 میلیارد نقطه نهایی (endpoint) خواهد رسید ، که 21 درصد نسبت به سال 2019 افزایش خواهد یافت. انتظار می رود در پایان سال 2019 ، 4.8 میلیارد نقطه نهایی استفاده شود که نسبت به سال 2018 ، 21.5 درصد افزایش داشته است.

شرکت های خدمات شهری شاهد بزرگترین استقرار نقاط پایانی IoT تا سال 2020 با 1.37 میلیارد واحد رشد خواهند بود که از 1.17 میلیارد دلار در سال 2019 به آن تعداد رسیده است ، درعین حال که در رتبه دوم امنیت فیزیکی قرار دارد، انتظار می رود 1.09 میلیارد نقطه نهایی را در سال 2020 شاهد باشیم که از تعداد 950 میلیون در سال 2019 رشد  کرده است.

این یافته عجیب نیست زیرا تجهیزات امنیتی بیشتری از جمله دوربین ها به سمت اینترنت حرکت می کنند. یک بررسی جداگانه توسط IHS Markit نشان می دهد که در سال 2018 ، دوربین های IP  ، 70درصد از کل فروش و ارسال را به خود اختصاص داده اند.

 در همین حال ، سایر دستگاه های امنیتی ، از خواننده های کنترل دسترسی گرفته تا سیستم های آدرس دهی عمومی ، به سمت اینترنت در حال حرکت هستند و امکان ادغام بهتر با دوربین های شبکه را فراهم می کنند. به عنوان مثال ، کنترل دسترسی یکپارچه با نظارت تصویری ، به کاربر نهایی امکان دیدن رویدادهای دسترسی و همچنین فیلم های ویدئویی مرتبط را می دهد. در همین حال ، ویدئوی ادغام شده با آدرس عمومی IP ، امکان اعلام خطر را در زمان شناسایی متجاوز توسط دوربین، میسر می سازد.

علاوه بر این ، Gartner رتبه های دولتی و تولیدی با منابع طبیعی را به ترتیب 3 و 4 می داند و پیش بینی می شود تا سال 2020 به ترتیب به 700 میلیون و 490 میلیون نقطه نهایی گسترش یابد. این با انتظارات موجود همخوانی دارد زیرا هر دو برای دستیابی به امنیت و اعتماد بازده عملیاتی بیشتر به IoT تکیه می کنند.

به عنوان مثال ، اینترنت اشیا صنعتی (IIoT) ، متشکل از سنسورها و داده هایی ست که این سنسورها تولید می کنند ،و می تواند در بهبود کیفیت و نگهداری پیش بینی شده، کمک کند. به عنوان مثال دستگاهی که در حال خرابی است ، توسط حسگرهای متصل به آن قابل شناسایی است. بنابراین اپراتورها می توانند قبل از اینکه دستگاه دچار یک آسیب واقعی شود، بر این اساس عمل کنند.

از دیگر یافته های این تحقیق ، اتوماسیون ساختمان است که توسط دستگاه های روشنایی متصل هدایت می شود ، و جزیی ست که بیشترین میزان رشد نقاط نهایی در سال 2020 (42 درصد) را به دنبال خواهد داشت و پس از آن پیش بینی می شود صنعت خودرو و مراقبت های بهداشتی رتبه های بعدی و رشد 30 و 28 درصدی را داشته باشند. در مراقبت های بهداشتی ، کاربران، یعنی پزشکان و بیماران به طور یکسان برای فعال کردن ارتباط از راه دور و کنترل از راه دور به حسگرها متکی هستند. بیماران سنسورهایی دارند که ضربان قلب و فشارخون را اندازه می گیرد ،و پزشکان می توانند بلافاصله پس از مشاهده تعداد نامنظم ، به آنها کمک کنند ، سنسورها در خانه ها یا مراکز درمانی می توانند افتادن را نشان دهند و به این صورت، نجات بلافاصله انجام خواهد شد.

Gartner  گفت: همچنین براساس آمار و ارقام ، درآمد حاصل از نقاط نهایی الکترونیکی به طور کل در سال 2020 ، 389 میلیارد دلار در سطح جهانی خواهد بود و در سه منطقه متمرکز خواهد شد: آمریکای شمالی ، چین و اروپای غربی. وی گفت: این سه منطقه 75٪ از کل درآمد نقاط نهایی الکترونیکی را تشکیل می دهند. آمریکای شمالی 120 میلیارد دلار ثبت خواهد کرد ، چین 91 میلیارد دلار و اروپای غربی نیز با 82 میلیارد دلار در رتبه سوم قرار خواهد گرفت.

دو مورد کاربردی که بیشترین درآمد الکترونیکی را در سال 2020 به دست خواهند آورد، خودروهای متصل به مصرف کننده و چاپ و فتوکپی شبکه ای هستند که به ترتیب 72 میلیارد دلار و 38 میلیارد دلار هستند.

خودروی متصل یا اینترنت وسایل نقلیه ، مفهومی را در سراسر جهان به خود اختصاص داده است ، زیرا وسایل نقلیه با سایر وسایل نقلیه و زیرساخت جاده ارتباط برقرار می كنند و ایمنی و كارآیی را برای همه كاربران در جاده بهینه كند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 24 دی 1398 ساعت 22:10
  • اندازه قلم